pořádáme

09.07.2017

Wawel Cup 2017

Štítky: závody
Žáci dali v Polsku o VLI vědět

Od středy 5. července do neděle 9. července 2017 probíhal v okolí Klucze v Malopolském vojvodství 36. ročník mezinárodních závodů Wawel Cup. Termín byl zvolen pro české účastníky ideálně. Pět dnů OB výměnou za jediný den dovolené.

Počasí nám celkem přálo. Sice občas sprchlo či se dokonce zablýskalo a zahřmělo, ale večerní déšť znamenal alespoň ne tak chladnou noc. Na Limonádového Joa jsme vzpomněli hned po první noci a dále jsme usínali výhradně v teplém prádle.

Terény byly zajímavé. Po čase konečně orienťák: málo cest, mnoho míst s omezenou průběžností a viditelností, terénní nerovnosti, vápencové skály, písky, palčivé slunce, nepříjemný déšť.

Nejzajímavější byly bezpochyby třetí a pátá etapa. Páteční etapa nesla název Olkuszské jámy. Na ploše 0,33 km2 se údajně nachází 791 jam a prohlubní několik metrů hlubokých. Nikdo z devítičlenné výpravy VLI však neměl ambici to přepočítat, ač to nakonec při analýze postupů mohlo tak vypadat. Běželo se na mapě v měřítku 1:4000. Problémy nám činilo především mapařovo tajemství klasifikace porostů a generalizace, tedy výběr, které jámy a prohlubně do mapy zanese a které vynechá.

Nedělní závěrečná etapa s hendikepovým startem se běžela na Bledowské poušti, největší pouštní oblasti ve střední Evropě. Nejen v této etapě jsme prověřili schopnost práce s buzolou. Hemžení o-běžců na poušti mezi kupami písku a prohlubněmi bylo možné sledovat z vyvýšeného místa (Czubatka, 382 m. n. n.), kde byl start, shromaždiště i cíl. Na poušť se tedy sbíhalo z kopce dolů, ale od sběrky jsme museli do velmi prudkého kopce. Netroufnu si zde tvrdit, že jsme vybíhali, to jen ti lepší z nás. Často jsme strmý svah vycházeli s pokorou v hlubokém předklonu. Kromě pouštních pasáží nás na trati závěrečné etapy prověřilo i rekultivované území, tedy opět písek a terénní nerovnosti, ale navíc zasazené do hustých borovicových porostů.

Žákům se vedlo velice dobře. V kategorii M10 vyhrál s přehledem Erik, který nenašel přemožitele v žádné z etap. Vilém běžel od první etapy stabilně a držel si průběžné druhé místo v kategorii M12, které potvrdil v závěrečné etapě. Nutno poznamenat, že díky řídké síti cest a mnoha terénním nerovnostem byly i tratě těchto kategorií náročnější, než na co jsme v Česku zvyklí. Emma v kategorii W14 zápasila s náročností tratí podobně jako její soupeřky. Bez chyb nezvládla pět etap jediná závodnice. A ač neměla po závěrečné etapě z jejího průběhu dobrý pocit, ke své radosti zjistila, že se dokázala na písku a v nepřehledných borech posunout na konečné třetí místo.

37. ročník Wawel Cupu začíná za necelý rok ve středu 27. června 2018.

web facebook výsledky

Poloha:   

Fotky:

Přílohy: